Obserwator nowosarzyńskich zjawisk paranormalnych

Turniej IKO Mazovia Cup!

ZawodniczkaW niedzielę, o godzinie szóstej rano, wyjechaliśmy do Piaseczna na Turniej IKO Mazovia Cup! Chciałem być przy Natalii, żeby podtrzymać ją na duchu i udzielić kilku wskazówek, gdy będzie trzeba. Razem z nami jechał Hubert, Julka, Ania i Oliwia.
To już piata edycja tego turnieju. Startowało w nim 392 zawodników z 35 klubów.
Nasza ekipa startowała tylko w kumite, a szkoda bo według oceny Ani i Natalii, poziom nie był najwyższy i spokojnie obie mogłyby startować w Kata i zająć miejsce na podium. Skoro same to mówią, to coś w tym jest :)

Najpierw startowali młodsi. Walki Kornela Brzyskiego nie ma nawet co komentować. Serio. Jego walki chyba najbardziej przeżywają rodzice, dla nas to nuda. Kornel jest bardzo dobry i zamiata po kolei wszystkich w swojej kategorii. Jako jeden z naszej ekipy zdobył pierwsze miejsce.

Drugi artysta to Mateusz Ner. Dwunastoletni zawodnik, który jako jeden z nielicznych wie co robi i co mówi. Oczywiście jeśli chodzi o karate, bo z tej strony tylko go znam. Razem oglądaliśmy jakąś walkę i Mateusz powiedział mi, że on będzie walczył ze zwycięzca. Po jakiejś minucie, spojrzałem na niego i zapytałem:
– Wiesz co masz robić, widzisz co się dzieje?
– Jasne. Kompletny chaos już widzę, że to wygram – odpowiedział..

I rzeczywiście. Wyciągnął wnioski z walki którą oglądał. Nie dał się przepychać, robił to czego uczył go sensei na treningach i wygrał w pięknym stylu. Zdobyłby pierwsze miejsce, ale w drugiej walce jakoś niefortunnie pokiereszował sobie kości w dłoni. Przeciwnik wyczuł, że coś nie tak i atakował bolące miejsce. Mateusz prowadził, jednak był na tyle odpowiedzialny, że sam przerwał pojedynek, mówiąc sensei Darkowi, że nie da rady. Dłoń już poskładana, zagipsowana i trzymamy kciuki, żeby szybko wrócił do zdrowia. Jego walki nie są chaotyczne, on naprawdę wygrywa w ładnym stylu.

Ekipa

Oliwia niestety przegrała, chyba nawet jeszcze przed walką. Widać było stres i niestety brak kondycji, ale wiem, że wróci do formy. Zawsze jej kibicowałem, starałem się podtrzymać na duchu i udzielałem wskazówek, od pierwszych kroków na zawodach. Pamiętam jej starcia chyba w Krośnie, gdzie toczyła kilka walk z dogrywkami i dawała radę, zdarłem wtedy gardło. Pamiętam doskonale ją w turnieju w Bielsku Białej, gdzie trzy walki wygrywała po kilkunastu sekundach. Każdy ma kiedyś gorsze dni, nie ma się co przejmować. Maciek też przegrał a walczył dobrze.

Ania pierwszą walkę przegrała. Walczyła ambitnie, chociaż z przeciwniczką o ponad 5kg lżejszą z Chełma. Walka była wyrównana, ale została trafiona i przeciwniczka zdobyła waza-ari. Co prawda, w niemal ostatniej sekundzie oddała kopnięcie w głowę, ale czterech sędziów nie uznało tego trafienia. Ania nie mogła się pogodzić z werdyktem sędziów.
W rywalizacji o trzecie miejsce zdecydowanie prowadziła i wygrała.

Julka pierwszą walkę wygrała, a drugą przegrała uzyskując II miejsce w Turnieju. Julkę zobaczyłem niestety dopiero na filmie i sam nie wiem co się stało, że drugą przegrała. Julka walczy spokojnie, bez emocji, ma bardzo dobrą technikę.
Hubert był wyraźnie znudzony i zmęczony oczekiwaniem. Pierwszą walkę stoczył chyba po 16:00. To doświadczony zawodnik i wygrał pierwsze starcie w ładnym stylu. Drugie trwała kilkanaście sekund i wygrał przez Ippon. W finale, po zaciętej walce przegrał. Gdyby walczył wcześniej wynik byłby pewnie inny.

Natalia też się stresowała. Pierwszą walkę miała stoczyć z Idą z Olsztyńskiego klubu Karate. Rok starszą, zwyciężczynią pucharu w Józefowie. Zawodniczką, która już w tej kategorii walczy od ponad roku. Natalii to zaledwie drugi turniej w kategorii juniorek.
Walka była wyrównana, pomimo tego, że przeciwniczka była i cięższa i wyższa. Żadna nie zdobyła punktu. Sędziowie po dwuminutowej walce orzekli remis i kolejną dwuminutową dogrywkę.

Bałem się, bo Natalia była w dolnej wadzę, nie ma już takiej siły i kondycji co kiedyś. Jednak i dogrywka nie przekonała sędziów o wygranej którejś z dziewczyn. Dlatego według regulaminu zdecydować miała waga zawodniczek. No i tu Nati była kilka ładnych kg lżejsza i to zdecydowało o wygranej.
Więc został finał z Dominiką z Ostrołęckiego Kubu Karate. Trzecie miejsce na mistrzostwach Europy, trzecie w Pucharze Polski, pierwsze na Mistrzostwach Makroregionu, to już coś mówi o zawodniczce. Tu Natalia niestety przegrała. Nie miała pomysłu, dała się zdominować i po raz pierwszy chyba przegrała przed czasem. Dwa trafienia i drugie miejsce na zawodach zatwierdzone. Jest to na pewno kolejne doświadczenie więcej i Nati wyciągnie wnioski z tej przegranej.

Jestem dumny z Natalii, nie tylko dlatego że codziennie trenuje, wkłada w karate swoje serce i odnosi sukcesy. Jestem dumny, bo na macie czy wygra, czy przegra zachowuje się tak samo. Bez okazywania emocji, żalu, poczucia winy, czy radości.
Wchodzi na matę i schodzi jak zawodowiec. Nie skacze po macie okazując radość ze zwycięstwa, ani nie rzuca kaskiem i nie złości się gdy przegra. Dla niej liczy się przede wszystkim walka, a nie wygrana czy przegrana.

Ma szacunek do każdego przeciwnika i do stylu jaki prezentuje. To naprawdę coś pięknego i widać to na macie. Obowiązkowo pozycja „fudo dachi”, przed wejściem i przy zejściu z maty. Zawsze podziękowanie za walkę, z szacunkiem i postawa wyprostowana przy ogłaszaniu werdyktu.

[dropshadowbox align=”center” effect=”lifted-bottom-right” width=”70px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” inside_shadow=”false” ]Brawo Nati![/dropshadowbox]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *