Stacja PKP w Nowej Sarzynie

Zdewastowany, piętrowy, obskurny budynek z wieloma oknami po każdej stronie, z półotwartą wiatą pełniącą kiedyś funkcję poczekalni. W parterowym zamkniętym pomieszczeniu piec kaflowy i zakratowane okienko do kasy biletowej. Drzwi i okna zabite płytą paździerzową, na ścianach napisy, dookoła puszki po piwie.
Starsi mieszkańcy miasta pamiętają doskonale czasy, kiedy kasa biletowa i poczekalnia na stacji kolejowej PKP w Nowej Sarzynie funkcjonowała, a w kasie można było kupić brązowy prostokątny bilet. Bilet z przesiadką lub bez.

Dworzec PKP to wizytówka naszego miasta. Podróżujący pociągami, przejeżdżając przez Nową Sarzynę, mogą sobie wyobrazić, że tak samo wygląda całe miasteczko.
Dla wysiadających na przystanku PKS w Rudzie Łańcuckiej nasz dworzec jest bramą do gminy. Bramą, przez którą przechodzą.

Władze miasta rozkładają od kilku lat ręce, twierdząc, że jest to obiekt Polskich Kolei Państwowych i niewiele ma tu Miasto i Gmina Nowa Sarzyna do powiedzenia.
Pojawiło się jednak światełko w tunelu. PKP PLK prowadzi przetarg na modernizację stacji Nowa Sarzyna. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”. Jeszcze w tym roku ma powstać fragment drugiego toru i nowy most.
Dogrzebałem się do dokumentacji przetargowej. Niestety, nie ma nic o samym budynku. Stacja Nowa Sarzyna w rozumieniu PKP to tory, mosty i rozjazdy.

https://zamowienia.plk-sa.pl/

Skoro burmistrzowie są bezradni, to może chociaż Poseł z Nowej Sarzyny mógłby coś zdziałać. Chociaż po interwencji w obronie naszego liceum z tradycjami i głosowaniem za likwidacją gimnazjów mam mieszane odczucia i nie jestem pewien, czy może zrobić cokolwiek pożytecznego dla naszej miejscowości.

3 thoughts to “Stacja PKP w Nowej Sarzynie”

  1. Mieszkam w Nowej Sarzynie od siedmiu lat .Ciche miasteczko z miłymi mieszkańcami . Ostatnio nasze bloki mieszkalne dużo się zmienili na lepsze . Naokoło dużo zieleni . Ale ,,CENTRALNY DWORZEC PKP ” —- to jest postrach dla nas . Syf ,kiła i mogiła . Wstyd ,że od tylu lat nikt tym się nie zajmę . Dworzec — to powinny być wizytówką miasta , a nie postrachem . Setki ludzi każdy dzień oglądają tą ruinę z okien pociągów .

  2. Jak to się nikt nie zajmuje? Przecież wycieli wszystkie drzewa wokoło. Jak ktoś nie wierzy niech zerknie na googla-a.
    Teraz jest pięknie i wspaniale się to komponuje. Klepisko, h…, d… i kamieni kupa.
    Wycinać, wycinać, wycinać, trzebić, wypalić, wygrabić to i piknie Panie będzie.
    Mentalność (sorry) ukraińska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *