Stacja PKP w Nowej Sarzynie

Zdewastowany, piętrowy, obskurny budynek z wieloma oknami po każdej stronie, z półotwartą wiatą pełniącą kiedyś funkcję poczekalni. W parterowym zamkniętym pomieszczeniu piec kaflowy i zakratowane okienko do kasy biletowej. Drzwi i okna zabite płytą paździerzową, na ścianach napisy, dookoła puszki po piwie.
Starsi mieszkańcy miasta pamiętają doskonale czasy, kiedy kasa biletowa i poczekalnia na stacji kolejowej PKP w Nowej Sarzynie funkcjonowała, a w kasie można było kupić brązowy prostokątny bilet. Bilet z przesiadką lub bez.

Dworzec PKP to wizytówka naszego miasta. Podróżujący pociągami, przejeżdżając przez Nową Sarzynę, mogą sobie wyobrazić, że tak samo wygląda całe miasteczko.
Dla wysiadających na przystanku PKS w Rudzie Łańcuckiej nasz dworzec jest bramą do gminy. Bramą, przez którą przechodzą.

Władze miasta rozkładają od kilku lat ręce, twierdząc, że jest to obiekt Polskich Kolei Państwowych i niewiele ma tu Miasto i Gmina Nowa Sarzyna do powiedzenia.
Pojawiło się jednak światełko w tunelu. PKP PLK prowadzi przetarg na modernizację stacji Nowa Sarzyna. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”. Jeszcze w tym roku ma powstać fragment drugiego toru i nowy most.
Dogrzebałem się do dokumentacji przetargowej. Niestety, nie ma nic o samym budynku. Stacja Nowa Sarzyna w rozumieniu PKP to tory, mosty i rozjazdy.

https://zamowienia.plk-sa.pl/

Skoro burmistrzowie są bezradni, to może chociaż Poseł z Nowej Sarzyny mógłby coś zdziałać. Chociaż po interwencji w obronie naszego liceum z tradycjami i głosowaniem za likwidacją gimnazjów mam mieszane odczucia i nie jestem pewien, czy może zrobić cokolwiek pożytecznego dla naszej miejscowości.