Nowosarzynianie kontra banderowcy

upaGłośno się ostatnio zrobiło w mediach o Nowej Sarzynie, z powodu oświadczenia Rady Miejskiej z dnia 26 września 2016 roku w sprawie współpracy z miastem Dolina na Ukrainie.
Można zapoznać się z tym oświadczeniem tutaj.

W różnych portalach dziennikarze i redaktorzy zaczęli wypowiadać się na ten temat. Wypowiedział się również Ks. Isakowicz-Zaleski. Portale, które mają się za (nie wiem, z jakiego powodu) „prawicowe”, zaczęły powielać te informacje, w wyniku czego zrobił się wielki mętlik. Poniżej kilka przykładowych linków:

1. Dość wchodzenia w tyłek banderowcom – mówią radni z Podkarpacia
2. Nowa Sarzyna zawiesza współpracę z miastem na Ukrainie z powodu gloryfikacji Bandery
3. Radni z Podkarpacia nie chcą współpracować z ukraińskim miastem, które czci Banderę

Może skupię się na pierwszym artykule, który wg mojej oceny jest stekiem bzdur z chamskim tytułem, chwytliwym dla ludzi wyznających pisowską teorię, że „Polska powstaje z kolan”.

Po kolei:

Po pierwsze. Żaden z radnych nie powiedział: „Dość wchodzenia w tyłek banderowcom”. Jest to manipulacja. Uważam, że obraźliwa, ponieważ sugeruje, że kiedykolwiek radni lub nowosarzynianie wchodzili w dupę banderowom. Ja się nie poczuwam. Jestem przekonany, że większość Sarzyniaków też nie. Nowosarzyńscy radni tylko wydali oświadczenie, że zerwą współpracę, jeśli włodarze Doliny utrzymają taki stan rzeczy. To wszystko.

 

Po drugie – cytuję:

— Oświadczenie radnych Nowej Sarzyny nie dziwi, zwłaszcza, że to miasto położone w Małopolsce — komentuje sprawę Maciej Wiśniowski, redaktor naczelny portalu strajk.eu, autor szeregu publikacji o ukraińskim nacjonalizmie.

– Panie Wiśniowski, bliżej nam do lubelskiego …

Po trzecie – cytuję:

Z pewnością radnych ośmielił fakt, że polski parlament niedawno oficjalnie uznał rzeź wołyńską za akt ludobójstwa. Do kin wszedł tez film Wojtka Smarzowskiego, opowiadający o masakrze.

Polski parlament uznał rzeź wołyńską za akt ludobójstwa w lipcu 2016, a premiera „Wołynia” była 23 września 2016. Radni zgłosili swój projekt 30 maja 2016. Z pewnością pani Antoninie coś się najwyraźniej “pozajączkowało”.

Pewnie ktoś myśli, że szukam dziury w całym. Nie. Jestem po prostu wnikliwy i nie lubię, jak ktoś manipuluje faktami. A fakty są takie, że w maju 2016 na forum.sarzyna.info była dyskusja o Eurowizji. Podaję link do wątku:

http://forum.sarzyna.info/viewtopic.php?p=48684#48684.

W tym wątku forumowicz Mack the Knife napisał – cytuję:

Nie wysyłamy, bo aktualnie rządząca opcja PISlamska na polecenie USraela i Eurokołchozu praktykuje włażenie UPAdlińcom w d**ę bez mydła. Wyślemy im za to kolejne miliony bezzwrotnej pożyczki.
Nawet Nowa Sarzyna ma w Ukrainie miasto partnerskie którego honorowym obywatelem jest Stefan Bandera , bandyta odpowiedzialny za wyrżnięcie 100 000 naszych rodaków na Wołyniu, jak by nie było innych ‘miast partnerskich’ do wyboru … Porażka, czy nasi radni w ogóle o tym wiedzą ?

Radny Jacek Wojdałowicz zapytał, skąd pochodzi ta informacja, a gdy Mack the Knife podał źródło, forumowicz Haniball napisał – cytuję:

Pytanie, co władze zrobią w tej sytuacji. Nie wiedziałem o tym, że Bandera został honorowym obywatelem miasta partnerskiego. Wyobrażam sobie sytuację, że władze naszej gminy również o tym nie wiedziały. Jednak nie wyobrażam sobie takiego “partnerowania”. Z drugiej strony są jeszcze w Polsce miasta, w których honorowymi obywatelami są Hitler, czy Goebbels i nikt się nie kwapi do rozwiązania tych kwestii. Zatem, czy ktoś się u nas przejmie, że jedno z naszych miast partnerskich gloryfikuje zbrodniarza z UPA?

I tak to się zaczęło.

Przypomnę, gdyby ktoś nie pozbierał faktów:
listopad 2005. Nawiązanie współpracy z miastem Dolina na Ukrainie.
2011 rok. Nadanie honorowego obywatelstwa Banderze przez władze Doliny.

Po niemal pięciu latach

15 maja 2016. Dyskusja na forum w tym temacie.
30 maja 2016. Zgłoszenie przez Radnego Wojdałowicza projektu oświadczenia.
26 września 2016. Oświadczenie Radnych w w/w sprawie.

Sporo ludzi teraz wypina pierś, jaki to z niego antybanderowiec i co dobrego zrobił. Dlatego dziwią mnie wypowiedzi niektórych włodarzy – cytuję:

– Wysłaliśmy list intencyjny, w którym wyrażamy zaniepokojenie tym, że jako bohatera czczą kogoś, o kim wiemy, że był ludobójcą. Będziemy jednak czekać na reakcję i dopiero wtedy postanowimy, czy i jakie dalsze kroki podejmować – powiedział polsatnews.pl Adam Madej z urzędu miasta i gminy Nowa Sarzyna.

Z informacji, jakie uzyskałem, to pan Madej palcem nie kiwnął w tej sprawie.

Żeby było jasne. Decyzję nowosarzyńskich radnych uważam za słuszną. Popieram. Nie zgadzam się natomiast z manipulacjami związanymi z tym postanowieniem. Przypominam również, od czego to się zaczęło.

Przypomnę też pewien fakt, o którym ludzie lepszego sortu, “wyznawcy jedynie słusznej partii” mieszkający w naszej gminie, pewnie zapominają.

Pan stojący z prawej strony prezesa to Oleh Tiahnybok, lider antypolskiej “SVABODY” gloryfikujący UPA. Prezesowi podpowiada były szef ukraińskiej “razwiedki” – Turczynow.